Czym jest klej PVA?
Czym jest klej PVA?

Wiesz znakomicie, że podstawą zrobienia idealnego slime’a jest właściwy klej PVA. Bez niego nawet twoja wiedza oraz doświadczenie mogą pójść na marne.

Klej PVA to klej polimerowy otrzymywany z polioctanu winylu, przeznaczony zazwyczaj do drewna i papieru.

Kleje idealne do slime’ów

Wraz z rozwojem mody na robienie slime’ów producenci kleju na całym świecie próbują stworzyć kleje, które sprawdzą się idealnie do slime’ów. Nie jest to jednak takie proste!

Nie każdy klej, który na etykiecie ma napisane PVA sprawdzi się do slime. Mimo że wszystkie kleje wyprodukowane są w tych samych składników, każdy z nich jest połączony w innych proporcjach, A właśnie proporcje są kluczem do sukcesu.

klej pva biały

Jak wybrać właściwy klej PVA?

Gwarancja bezpiecznej zabawy oraz udanych slime’ów to sprawdzony klej PVA. Nie daj się zwieść aukcjom w internecie, na których często zamieszczone są budowlane kleje PVA, kleje typu wikol oraz przeróżne kleje winylowe.

Wybieraj sprawdzone marki. Pamiętaj, że każdy klej przeznaczony do zabawy slime oraz decoupage musi posiadać odpowiednie certyfikaty oraz atesty.

slime box

Przepis do slime - Klej Biały

Idealne na 2 slime’y! Klej PVA musi wejść w reakcję z aktywatorem (przeczytaj w naszym poradniku co to jest aktywator). Obserwuj jak zachowuje się twoja masa.  Bądź cierpliwy i dodawaj po jednej łyżeczce aktywatora.  Uzyskanie idealnej konsystencji może zająć ci od 10 do 15 minut mieszania.

Niezbędnik do przepisu slime

 • 250 ml sprawdzony biały klej PVA
 • dwie łyżeczki sody oczyszczonej
 • 10-12 łyżeczek płynu do soczewek
 • miseczka
 • szpatułka do mieszania
 • łyżeczka do herbaty (posłuży jako miarka)

Instrukcja przepisu do slime - podstawa biała

 1. Wlej 250 ml białego kleju PVA do miski.
 2. Dodaj 2 łyżeczki sody oczyszczonej i dokładnie wymieszaj używając szpatułki.
 3. Dodaj jedną łyżeczkę płynu do soczewek, dokładnie zamieszaj. Powtórz czynność do momentu dodania 7-8 łyżeczek.
 4. Gdy uznasz, że Twój slime ma już odpowiednią konsystencję – łatwo odchodzi od ścianki miski i prawie nie klei się do dłoni, wylej jedną łyżeczkę płynu do soczewek na dłonie i zacznij wyrabiać nimi slime.
 5. Na tym etapie obserwuj jak zmienia się konsystencja twojego slime’a, możesz ją modyfikować dodając powoli kolejne łyżeczki płynu do soczewek.  Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ilością aktywatora. Twój slime może wtedy stracić elastyczność – zrobi się twardy i będzie się rwał.

chłopiec bawiący się klejem i aktywatorem

Przepis do slime - Klej przezroczysty

Idealne na 2 slime’y! Jeśli chcesz uzyskać idealnie przezroczystego slime’a (Clear i Water Slime), przygotuj szczelne pudełko. Umieść w nim slime, odstaw na 2-3 dni, aby bąbelki powietrza przez które slime stało się lekko mętny, zniknęły.

Niezbędnik do przepisu slime

 • 250 ml sprawdzony przezroczysty klej PVA
 • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
 • 8-10 łyżeczek płynu do soczewek
 • dwie przezroczyste szklanki lub słoiczki
 • miseczka
 • szpatułka do mieszania
 • łyżeczka do herbaty (posłuży jako miarka)

Instrukcja przepisu do slime - podstawa clear

 1. Wlej 250 ml przezroczystego kleju PVA do miski.
 2. Do przezroczystej szklanki lub słoiczka dodaj 10 łyżeczek płynu do soczewek i 1 łyżeczkę sody oczyszczonej. Zamieszaj. Poczekaj 2-3 minuty aż soda oczyszczona opadnie na dno, a roztwór stanie się transparentny. Przelej otrzymany klarowny roztwór do drugiego naczynia. Pozostała na dnie soda nie będzie ci już potrzebna.
 3. Dodaj jedną łyżeczkę otrzymanego aktywatora do miski w klejem – dokładnie zamieszaj. Powtórz czynność do momentu dodania 7-8 łyżeczek. Twój slime może zacząć robić się bardziej mętny niż przezroczysty. Nie martw się! To tylko bąbelki powietrza :)
 4. Gdy uznasz, że twój slime na już odpowiednią konsystencję – łatwo odchodzi od ścianki miski i prawie nie klei się do dłoni, wlej jedną łyżeczkę płynu do soczewek i zacznij wyrabiać slime rękoma.
 5. Na tym etapie obserwuj, jak zmienia się konsystencja twojego slime’a, możesz ją modyfikować dodając powoli kolejne łyżeczki płynu do soczewek. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ilością aktywatora, twój slime może wtedy stracić elastyczność – slime zrobi się twardy i będzie się rwał.

laboratorium slime

Klej przezroczysty, a klej biały - różnice

Jeśli robiłeś już slime z białego kleju to na pewno zauważyłeś, że przezroczysty klej szybciej wchodzi w reakcję z aktywatorem, a co za tym idzie, slime uzyskuje idealną konsystencję znacznie łatwiej.

Dlaczego tak się dzieje? Przezroczysty klej PVA to czysta postać kleju PVA. Biały klej PVA jest zabarwionym przezroczystym klejem PVA, dlatego reakcja zachodzi wolniej.

Kup klej biały i klej przezroczysty w sklepie Slime Box!

W naszym sklepie internetowym znajdziesz bezpieczne kleje pva do slime dla dzieci o pojemności 250 ml, 500 ml, 1 litr, 5 litrów. Sprawdź również pełną ofertę Zestawów Slime Box!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl