Pomoce Montessori – czym charakteryzują się te zabawki?
Pomoce Montessori – czym charakteryzują się te zabawki?

Szkoły Montessori mogą pochwalić się ciekawymi pomocami dydaktycznymi oraz zabawkami, które wspierają ogólny rozwój dziecka. Wiele badań naukowych potwierdza, że dziecko uczy się przede wszystkim podczas zabawy, kiedy to umysł jest zrelaksowany i bardziej chłonny. To właśnie główna korzyść, jaką oferują pomoce Montessori – zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby zachęcić dziecko do samodzielnej zabawy połączonej z nauką.

Jakie zadania mają pełnić pomoce Montessori?

Rozwój dziecka w pedagogice Marii Montessori opiera się na modelu kosmicznym, w którym dziecko poznaje otaczający świat oraz zjawiska i procesy występujące w przyrodzie. Zdaniem włoskiej lekarki i pedagog, każde dziecko rozwija się swoim tempem głównie poprzez obserwację oraz eksplorację świata wszystkimi zmysłami. W związku z tym, pomoce Montessori to bardzo praktyczne narzędzia, które z jednej strony zachęcają dziecko do samodzielnej zabawy, ale z drugiej mają duże walory edukacyjne i pozwalają zdobywać nową wiedzę i umiejętności. Nauka poprzez zabawę jest niezwykle efektywna i dużo szybciej przynosi wymierne rezultaty.

W rozwoju dziecka bardzo istotna jest naturalna aktywność i spontaniczność. Dzieci są bardzo ciekawe otaczającego ich świata, co zresztą w pierwszych latach bywa bardzo groźne, bo stwarza ryzyko zadławienia małymi elementami. Dlatego też, zabawki Montessori zawsze są dostosowane do wieku dziecka, zarówno jeśli chodzi o konstrukcję, jak również zagadnienie, którego uczą. W metodzie Montessori zachęca się dziecko do samodzielnej eksploatacji. Dzięki temu pielęgnuje się w nim samodzielność, autonomiczne decyzje, ale również kreatywne myślenie.

pomoce montessori dziecko

Czym charakteryzują się zabawki Montessori?

Zabawki Montessori z jednej strony mają zapewnić udaną rozrywkę, ale z drugiej strony posiadają walory edukacyjne. Nie od dziś wiadomo, że nauka poprzez zabawę jest najbardziej efektywna, ze względu na szczere zainteresowanie zagadnieniem oraz wzmożoną aktywność mózgu. Zabawki są konstruowane w taki sposób, aby stymulować zmysł wzroku, dotyku i słuchu, a czasami również węchu. Jednocześnie, w zabawkach edukacyjnych ogranicza się zbędne bodźce. Np. tabliczki uczące nowych słów i wyrażeń cechuje maksymalna prostota – zbyt jaskrawe kolory odciągały by uwagę dziecka od tego, co w tej zabawce jest najistotniejsze, a zatem od słów.

Pomoce Montessori wspierają całościowy rozwój dziecka i zachęcają najmłodszych do naturalnych aktywności. Wiele zabawek wprowadza także samokontrolę, co oznacza, że dziecko potrafi samo dostrzec, gdzie popełnia błąd, a tym samym, już od najmłodszych lat uczy się na własnych błędach i wyciąga wnioski. Pamiętajmy, że dzieci to doskonali obserwatorzy, w końcu to poprzez obserwację uczą się od dorosłych. Dlatego właśnie tak ważne jest prawidłowe zaaranżowanie otoczenia, a także dostarczenie pomocy, które będą pielęgnować i rozwijać zmysły malucha.

Czego mogą uczyć pomoce dydaktyczne Montessori?

Metoda Montessori stawia na całościowy rozwój, a także i same pomoce są ukierunkowane na różne dziedziny nauki. Zabawki dla najmłodszych w żłobku to zazwyczaj proste układanki, które mają stymulować umysł, rozwijać zdolności manualne, a także samokontrolę. Dla dzieci w wieku przedszkolnym wprowadza się naukę liter i słów. Do tego służą specjalne karty, tabliczki i puzzle. Dochodzą także liczydła z koralikami, proste konstrukcje do tworzenia własnych budowli, mapy. W wieku szkolnym dzieci mają do dyspozycji znacznie bardziej zaawansowane pomoce dydaktyczne, które pozwalają uczyć się historii, geografii, astronomii, języków obcych, geometrii czy też biologii oraz biblioteczkę montessori.

Pedagogika Marii Montessori kładzie duży nacisk na zindywidualizowany tryb nauczania, w którym nauczyciel stara się odkryć mocne strony podopiecznych, a następnie stara się ukierunkować ich rozwój pod tym kątem. Niemniej jednak, dzieci mają bardzo dużą swobodę w czasie wolnym i mogą wybierać dowolne zabawki. Dlatego bardzo istotne jest to, aby zaoferować różnorodność, tak, aby oczekiwania i potrzeby każdego małego odkrywcy zostały w pełni zaspokojone.

pomoce montessori w postaci zestawów slime box

Z jakich materiałów wykonane są zabawki Montessori?

Zabawki Montessori najczęściej produkuje się z naturalnych materiałów, a prym wiedzie oczywiście drewno. Z drewna wykonuje się tabliczki, puzzle, układanki i wrzeciona. Z pochodnej drewna, papieru, wykonuje się przede wszystkim karty, które pozwalają poszerzać wiedzę na temat różnych dziedzin nauki. Do produkcji liczydeł Montessori wykorzystuje się także naturalne drewniane koraliki, bursztyn, minerały, a także bawełniane sznureczki. Zastosowanie znajduje także rattan, filc, bambus, a także kokos. Pamiętajmy, że jednym z podstawowych założeń pedagogiki Montessori jest poznawanie świata, a także szacunek dla natury. Dodatkowo, zabawki z naturalnych materiałów są po prostu bezpieczniejsze, a zarazem ciekawsze dla młodego odkrywcy.

Jakie są popularne zabawki i pomoce Montessori?

Wybór zabawek Montessori jest naprawdę bogaty, co zrozumiale, biorąc pod uwagę, że maluchom należy zagwarantować jak największą swobodę oraz różnorodność. Tylko w ten sposób można zapewnić dziecku harmonijny i całościowy rozwój. Poniżej wymieniamy najpopularniejsze pomoce Montessori dla dzieci w różnym wieku:

 • Drewniane klocki, układanki, wkładanki,
 • Przeplatanki z koralikami i drewnianymi figurkami,
 • Wrzeciona do tworzenia własnych wzorów,
 • Liczydła z koralikami i bursztynami,
 • Zegary z podziałem na układ 12-godzinny i 24-godzinny,
 • Wieże tematyczne,
 • Zagadki logiczne,
 • Globusy oraz mapy świata,
 • Proste konstrukcje do złożenia,
 • Karty i tabliczki zawierające cenną wiedzę oraz informacje,
 • Gry planszowe do gry z rówieśnikami.

Wystarczy wybrać pierwszy z brzegu sklep z pomocami Montessori, aby przekonać się, jak bogaty wybór oferują nam producenci. Taki stan rzeczy nie może dziwić, biorąc pod uwagę, że w ostatnich latach popularność tej metody pedagogicznej stale rośnie. Zabawki Montessori wykorzystują żłobki, przedszkola i szkoły, ale można je wykorzystać również w domu.

pomoce montessori dla dzieci

Gdzie można kupić pomoce Montessori?

Dużym plusem jest to, że pomoce Montessori są ogólnodostępne i można je łatwo zakupić przez Internet. W sieci znajdziemy wiele sklepów, które oferują tego typu zabawki. To zresztą całkiem zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że pedagogika Marii Montessori cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością, o czym świadczą kolejne przedszkola i szkoły w całej Polsce. Tego typu placówki potrzebują oczywiście różnorodnych zabawek i pomocy dydaktycznych. Po zabawki Montessori sięgają także rodzice, którzy chcą zaaranżować pokój swojego dziecka zgodnie z tą koncepcją.

O czym warto pamiętać wybierając wyposażenie do pokoju dziecka?

Pokój dziecka zaprojektowany zgodnie z pedagogiką Montessori staje się małym światem, które dziecko może samodzielnie eksplorować oraz odkrywać. W różnych zakątkach tego pokoju warto umieścić różnorodne zabawki, które zadbają o ogólny rozwój dziecka. Wybierając pomoce Montessori do pokoju dziecięcego należy oczywiście zwrócić uwagę na to, do jakiego wieku są one odpowiednie. W przypadku bardzo małych dzieci priorytetem jest oczywiście bezpieczeństwo.

Istotną kwestią jest nie tylko dobór samych zabawek, ale tak że mebli, w których będą one przechowywane. Warto zadbać o kuferki, skrzynie, kosze oraz pojemniki. Jednocześnie, już od najmłodszych lat należy uczyć dziecko chowania zabawek po zakończonej zabawie. W trakcie nauki pokój powinien być wolny od zbędnych bodźców i pełny wolnych przestrzeni. Decydując się na montaż półek oraz szafek pamiętajmy o tym, że powinny się one znajdować stosunkowo nisko, tak, aby dziecko przez cały czas miało dostęp do wszystkich elementów wyposażenia pokoju.

Jakie zalety posiadają pomoce Montessori?

Metoda Montessori była wielokrotnie przedmiotem badań naukowych, które dowiodły, że taka forma pedagogiki jest dużo efektywniejsza i przyspiesza prawidłowy i harmonijny rozwój dziecka. Wszystko za sprawą zindywidualizowanego trybu nauczania, innowacyjnych metod prowadzenia zajęć, dobrze zaprojektowanego otoczenia, a także właściwych zabawek i pomocy. Oto korzyści, jakie może zaoferować zestaw jakościowych zabawek Montessori:

 • Dziecko ma możliwość rozwijania się na wielu płaszczyznach, począwszy od wiedzy merytorycznej, poprzez zdolności manualne, aż po pamięć i kreatywność.
 • Duża różnorodność zachęca dziecko do samodzielnej zabawy, co przekłada się na większą samodzielność oraz umiejętność podejmowania autonomicznych decyzji.
 • Zabawki uczą samokontroli – dziecko jest w stanie samodzielnie zidentyfikować popełnione błędy i na ich podstawie wyciągnąć konstruktywne wnioski.
 • Zabawki są zaprojektowane z myślą o stymulowaniu zmysłu wzroku, dotyku, słuchu, a czasem także węchu. Dostarczane bodźce są dobierane pod kątem zagadnienia, jakiego uczy zabawka.
 • Pomoce Montessori odznaczają się wysoką jakością wykonania. Gdy dziecię z nich wyrośnie, można je odsprzedać lub oddać w ręce potrzebujących placówek oraz innych rodziców.
 • Zabawki rozbudzają w dziecku zmysł odkrywcy, dzięki czemu, pomagają wykorzystać wewnętrzny potencjał do robienia wartościowych rzeczy.
 • Pomoce Montessori mogą uczyć języków, matematyki, geografii, historii, biologii, astronomii oraz wielu innych dziedzin nauki.
 • Producenci zabawek Montessori zwracają dużą uwagę na bezpieczeństwo i zawsze dostosowują zabawki do konkretnego wieku dzieci.
 • Cena tych zabawek wbrew pozorom nie jest wygórowana. Zabawki Montessori wykonane z troską o wysoką jakość można zakupić naprawdę w korzystnej cenie.

Plusem jest także duża dostępność zabawek. Można je zakupić w wielu sklepach internetowych, a jak już zaznaczyliśmy, cena wcale nie jest wygórowana. To dobry wybór dla rodziców, którzy pragną, aby w trakcie zabawy dziecię zgłębiało tajniki otaczającego świata.

zabawki montessori dla dziecka

Ile kosztują zabawki Montessori?

Cena zabawek Montessori nie musi odstraszać. W końcu są one produkowane z naturalnych materiałów i nie posiadają na sobie marki, która automatycznie podnosi cenę przynajmniej o połowę. Oczywiście pewnym problemem jest to, że rodzice powinni zdecydować się na zakup różnorodnych zabawek, a jeśli ich liczba jest duża, wówczas i cena staje się automatycznie wyższa. Jednakże dobrym rozwiązaniem jest stopniowe dokupowanie nowych zabawek, tak, aby dziecię ciągle mogło odkrywać w swoim pokoju nowe rzeczy. Nowa zabawka automatycznie przyciąga uwagę i zachęca do zabawy. A zatem, nawet jeśli cena w przypadku większego zestawu wydaje się wysoka, pamiętajmy, że jest to dobra inwestycja, która wesprze prawidłowy rozwój malucha.

Czy warto zainwestować w zabawki Montessori?

Zabawki i pomoce Montessori to bardzo wartościowe narzędzia dydaktyczne, które wspierają całościowy rozwój i pozwalają mu bezpiecznie poznawać otaczający świat. Dominują tu drewniane klocki, tabliczki, puzzle, proste konstrukcje, jak również karty, liczydła z koralikami, układanki i wkładanki, globusy i mapy. Różnorodność jest bardzo ważna, aby zapewnić dziecku naukę w modelu kosmicznym, czyli ukierunkowanym na lepsze zrozumienie tego, jak funkcjonuje świat oraz jakie procesy i zjawiska zachodzą w świecie przyrody. Zabawki Montessori rozwijają wiedzę merytoryczną, zdolności manualne, kreatywne myślenie, pamięć, zmysł obserwacji, ale również samodzielność i samokontrolę.

Biorąc pod uwagę, że zabawki Montessori można bez trudu zamówić przez Internet, ich dostępność jest bardzo duża. Warto zwrócić uwagę na informacje o zastosowaniu oraz odpowiednim wieku. Jeśli maluch uczęszcza już do przedszkola lub szkoły Montessori, w kwestii doboru zabawek warto poprosić o pomoc nauczyciela lub opiekuna. Na podstawie swoich obserwacji chętnie podpowiedzą oni wybór zabawek dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Ponadto, cena pomocy Montessori nie jest wygórowana, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysoką jakość wykonania. To dobra i długoterminowa inwestycja w dalszy rozwój dziecka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl