Światowy Dzień Autyzmu – jak jest obchodzony na świecie?
Światowy Dzień Autyzmu – jak jest obchodzony na świecie?

Aby podnosić społeczną świadomość na temat tego, czym jest autyzm i zaburzenia ze spektrum autyzmu, od kilku lat obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

W ten dzień cały świat wyraża swoją solidarność z osobami z autyzmem. Odbywają się także liczne wydarzenia i happeningi, które mają pomóc w lepszym zrozumieniu tego, czym jest autyzm.

Kiedy ustanowiono Światowy Dzień świadomości Autyzmu?

Dzień Świadomości Autyzmu powstał z inicjatywy Jej Wysokości Mozah, małżonki katarskiego emira Hamada ibn Chalifa as-Sani. Inicjatywa została poparta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w grudniu 2017 roku. W życie rezolucja weszła 21 stycznia 2008 roku.

Od tego czasu, każdego roku 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ustanowiony z inicjatywy Kataru przyczynił się do realizacji praw dzieci niepełnosprawnych nie tylko w krajach arabskich, ale również na całym świecie.

światowy dzień autyzmu

Jakie są główne cele Światowego Dnia Autyzmu?

Światowy Dzień Autyzmu ma przede wszystkim podnieść społeczną świadomość na temat tego, czym są zaburzenia ze spektrum tej choroby.

To także okazja go globalnego politycznego zaangażowania do międzynarodowej współpracy ukierunkowanej na ułatwianie funkcjonowania oraz wspieranie rozwoju osób autystycznych.

Oto główne cele Światowego Dnia Autyzmu:

  • Podnoszenie świadomości społecznej na temat tego, czym jest spektrum choroby.
  • Wspieranie rozwoju i tworzenie możliwości, które ułatwią autystycznym osobom rozwijanie swoich talentów oraz umiejętności, a także rozwój wiedzy na temat autyzmu.
  • Prowadzenie dalszych badań naukowych ukierunkowanych na lepsze zrozumienie autyzmu.
  • Zawiązywanie międzynarodowej współpracy w dziedzinie pomocy i wsparcia dzieci niepełnosprawnych, w tym również dzieci z autyzmem.
  • Zapobieganie dyskryminacji, nadużyć i izolowania osób niepełnosprawnych, dotkniętych autyzmem oraz ich bliskich. Podnoszenie kwestii solidarności z osobami z autyzmem.

W Polsce, aby uczcić ten dzień, 2 kwietnia realizowana jest akcja: Polska na niebiesko. W ramach akcji podświetla się wiele ważnych budynków w całym kraju na niebiesko.

W ten sposób wydarzenie jest nagłaśniane i ma zwrócić uwagę przypadkowych przechodniów i zachęcić ich do tego, aby poświęcili oni chwilę swojego czasu na poszerzenie wiedzy o autyzmie.

slime box dla dzieciaków z autyzmem

Inne daty ważne dla osób z autyzmem

Światowy Dzień Autyzmu obchodzony 2 kwietnia to nie jedyny ważny dzień z perspektywy osób z zaburzeniami ze spektrum tej choroby oraz ich bliskich.

18 czerwca obchodzony jest Autystyczny Dzień Dumy, który ma zwrócić uwagę na to, że autyzm nie jest chorobą, a akceptowalną odmiennością, której absolutnie nie należy się wstydzić.

Pierwszy tydzień grudnia i temat autyzmu

Z kolei w pierwszym tygodniu grudnia, w ramach Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami obchodzony jest Europejski Tydzień Autyzmu, który stanowi okazję do nagłaśniania problemów osób z autyzmem.

Kto odpowiada za obchody osób ze spektrum autyzmu w Polsce?

W Polsce za obchody tego tygodnia odpowiada Porozumienie Autyzm-Polska. W całej Europie ruchome są także Europejskie Dni Autyzmu, w których odbywają się ważne konferencje i spotkania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl