
Chcesz zapewnić dzieciom rozrywkę i naukę w tym samym czasie? Zapoznaj się z tymi zabawnymi i edukacyjnymi ćwiczeniami sensorycznymi! Zajęcia te są idealne dla maluchów, przedszkolaków i uczniów wczesnych klas szkoły podstawowej w przypadku integracji sensorycznej. Pomogą one poprawić koordynację, zdolności motoryczne, umiejętność rozwiązywania problemów i wiele innych. Przygotuj się więc na świetną zabawę!
Dlaczego warto postawić na zajęcia sensoryczne?
Zajęcia sensoryczne to świetny sposób na zapewnienie dzieciom rozrywki, a jednocześnie pomoc w rozwijaniu ważnych umiejętności w integracji sensorycznej (co to jest integracja sensoryczna dowiesz się z naszego poradnika) i rozwoju dziecka. Od malowania i budowania po zabawy z gliną - możliwości zabaw sensorycznych jest nieskończenie wiele. Zestaw zabaw sensorycznych stosuje się w przypadku zaburzeń integracji sensorycznej (więcej o tym co to są zaburzenia integracji sensorycznej przeczytasz w naszym poradniku) u dziecka.
Jakie są zajęcia sensoryczne dla dzieci?
Czy masz w domu malucha, który uwielbia odkrywać wszystkie swoje zmysły? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś! Zajęcia sensoryczne (więcej o tym czym jest sensoryka dowiesz się z naszego poradnika) są idealne dla dzieci w każdym wieku i z pewnością zapewnią im rozrywkę na długie godziny. Na co więc czekasz? Przygotuj się do kreatywnej zabawy i zbuduj jego wrażliwość (sprawdź czym jest wrażliwość sensoryczna)!
Lista zajęć sensorycznych dla dzieci
Dotyk: Pozwól dziecku poznawać różne tekstury poprzez dotykanie różnych przedmiotów w domu. Możesz też pozwolić mu dotykać jedzenia przed zjedzeniem lub bawić się farbami do malowania palcami.
Smak: Zachęć dziecko do spróbowania różnych produktów spożywczych i napojów. Możesz zrobić z tego zabawę, zawiązując dziecku oczy i sprawdzając, czy potrafi odgadnąć, co smakuje. Taki rodzaj zabaw pomoże w rozwoju sensorycznych zmysłów smakowych i poczucia bodźców u malucha.
Ćwiczenia na zmysł węchu i wzroku
Węch: Poproś malucha, aby powąchało różne przyprawy w domu, perfumy lub kwiaty. Możesz również pozwolić mu powąchać jedzenie przed jego spożyciem.
Wzrok: Graj z dzieckiem w pokoju sensorycznym (co to jest pokój sensoryczny) w gry iluzji optycznych lub zabierz je na spacer na łono natury, aby przyjrzało się wszystkim pięknym kolorom wokół siebie. Taki rodzaj zajęć pomoże w rozwoju zmysłów wzrokowych, lepsze poznawanie świata i poczucia bodźców.
Rozwój słuchu i ruchu u dzieci
Słuchanie: Słuchaj razem uspokajającej muzyki lub wymyśl z dzieckiem piosenkę. Można też tworzyć efekty dźwiękowe z różnych przedmiotów znajdujących się w domu.
Ruch: Zatańczcie w salonie lub pobawcie się w berka na dworze. Rozładuj energię dziecka, grając razem w aktywne gry. Taki rodzaj zajęć pomoże w poznawaniu otaczającego świata.
Zabawy sensoryczne z ciastoliną
To klasyczne zajęcie, które dzieci uwielbiają. Świetnie nadaje się do rozwijania umiejętności manualnych i kreatywności. Aby zabawa była jeszcze ciekawsza, możesz dodać do niej różne kolory, brokat, a nawet zapachy.
Malowanie farbami sensorycznymi
To kolejne świetne ćwiczenie rozwijające kreatywność. Lubimy dodawać do farby różne tekstury, takie jak piasek czy rozdrobniony papier. To świetny sposób na eksperymentowanie z różnymi mediami.
Budowanie z klocków
Klocki nie są tylko dla młodszych dzieci! Starszym dzieciom spodoba się wyzwanie, jakim jest budowanie wysokich wież lub tworzenie skomplikowanych konstrukcji. To zajęcie pomaga w rozwiązywaniu problemów i rozwijaniu umiejętności przestrzennych.
Zabawy sensoryczne z masy solnej
Masę solną dziecko może wykorzystać do tworzenia różnych dzieł. Dodatkowym plusem masy solnej jest to, że można ją pomalować. Kiedy masa solna wyschnie staje się twarda, więc możecie jej nadać kolory farbami. Małe dziecko może malować palcami albo pędzlem.
Zabawy sensoryczne, które pozwolą zaangażować dzieci
Czy chcesz zapewnić swoim dzieciom rozrywkę i zaangażowanie? Jeśli tak, to zabawa sensoryczna jest świetnym rozwiązaniem! Integracja sensoryczna to rodzaj zabawy, która stymuluje zmysły i pomaga w rozwoju dziecka. Można ją przeprowadzać przy użyciu różnych materiałów i jest ona idealna dla wszystkich grup wiekowych.
Dlaczego zabawy sensoryczne są ważne dla dziecka?
Zajęcia sensoryczne po diagnozie si (diagnoza si sprawdź) są ważne dla dzieci, ponieważ pomagają im odkrywać i poznawać otaczający je świat. Pozwala im także używać wyobraźni i być kreatywnym. Ponadto ćwieczenia sensoryczne mogą pomóc dzieciom w rozwijaniu drobnych umiejętności motorycznych, a także umiejętności społecznych i emocjonalnych.
Na co więc czekasz? Zacznijcie zabawę sensoryczną (zabawki sensoryczne przeczytaj o nich w naszym poradniku) już dziś! Oto 15 zabaw sensorycznych, które pomogą Ci zacząć:
-
Ukryj małe przedmioty w pojemniku z ryżem, fasolą lub piaskiem i poproś dziecko, aby je odkopało.
-
Wypełnij tackę kremem do golenia i pozwól dziecku narysować na niej kształty lub litery.
-
Zróbcie domowy slime z kleju, wody i barwnika spożywczego. Następnie pozwól dziecku rozciągnąć go, a następnie zgnieć to!
-
Umieść różne przedmioty w wiaderku lub pojemniku i poproś dziecko o rozpoznanie ich po dotyku.
-
Napełnij mały pojemnik wodą i dodaj krople barwnika spożywczego. Następnie pozwól dziecku używać pipety lub zakraplacza do przenoszenia kolorowej wody z jednego pojemnika do drugiego.
-
Stwórz tablicę sensoryczną, przyklejając różne tekstury do kawałka tektury. Mogą to być np. futro, tkanina, papier ścierny, pióra itp.
-
Przygotuj domowe ciasto do zabawy według następującego przepisu: mąka, sól, śmietana, woda, olej. Dodaj trochę barwnika spożywczego lub brokatu dla dodatkowej zabawy!
-
Napełnij płytkie naczynie wodą i pozwól dziecku użyć rąk lub zabawek tak, aby wywołać fale.
-
Umieść różne małe przedmioty w pojemniku wypełnionym wodą. Następnie pozwól dziecku używać szczypiec lub pęsety do przenoszenia przedmiotów z jednego pojemnika do drugiego.
-
Napełnijcie balon mąką i zawiążcie go. Następnie pozwól dziecku bawić się nim, zgniatając go i rozciągając.
-
Przygotuj domowy omlet, mieszając skrobię kukurydzianą z wodą. Pozwól dziecku bawić się nim, obserwując, jak zmienia konsystencję, gdy go dotyka lub naciska.
-
Dodaj kilka kropel barwnika spożywczego do mleka i obserwuj, jak kolory mieszają się ze sobą.
-
Umieść różne przedmioty w pudełku lub torbie i poproś dziecko, aby je rozpoznało po dotyku. Mogą to być m.in. małe zabawki, tkaniny z fakturą itp.
-
Napełnij pojemnik ugotowanym spaghetti i pozwól dziecku się nim bawić. Może próbować tworzyć kształty lub litery ze spaghetti.
Mamy nadzieję, że spodobało Ci się tych 15 pomysłów na zabawy sensoryczne! Więcej pomysłów znajdziesz na naszym blogu Slime Box. I nie zapomnij o tym, że zabawa sensoryczna jak i odpowiednia terapia sensoryczna (co to jest terapia sensoryczna i jakie są zalety terapii dowiesz się z naszego artykułu blogowego) jest ważna dla dzieci, ponieważ pomaga im odkrywać i poznawać otaczający je świat. Pozwala im także używać wyobraźni i być kreatywnym. Ponadto integracja sensoryczna przez zabawę może pomóc dzieciom w rozwijaniu drobnych umiejętności motorycznych, a także umiejętności społecznych i emocjonalnych.