Żłobek Montessori – czym charakteryzuje się ta metoda nauczania?
Żłobek Montessori – czym charakteryzuje się ta metoda nauczania?

Coraz więcej pozytywów można usłyszeć pod adresem metody Montessori. To dość stara z i dobrze znana metoda dydaktyczna, która w ostatnich latach zyskuje popularność także w Polsce.

Zwolennicy tej metody twierdzą, że metoda Montessori znacznie przyspiesza i usprawnia rozwój dzieci i poszerza jego horyzonty oraz ciekawość świata.

Już od najmłodszych lat można kształcić dziecko zgodnie z tą metodą. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest żłobek Montessori, na czym właściwie polega ta metoda dydaktyczna, a także, jakie korzyści oferuje.

Czym właściwie jest metoda Montessori?

Metoda Montessori to system dydaktyczny opracowany przez włoską lekarkę, Marię Montessori, na początku XXI wieku. Jako doświadczony lekarz i pedagog, Montessori doskonale wiedziała, że dziecko najszybciej przyswaja treści, które są ciekawe i angażują uwagę.

Teoretycznie nie jest to nic odkrywczego, ale niestety pomimo upływu lat większość systemów dydaktycznych, w tym również ten polski, całkowicie nie bierze pod uwagę tego oczywistego faktu. Rezultatem jest przymusowe wbijanie dziecka w określone ramy i unicestwianie w nim indywidualności.

Warto chociażby zwrócić uwagę na to, jak nauczycielki przygotowują dzieci do egzaminów – mają się one skupić na tym, aby trafić w klucz, natomiast przejawy innego myślenia są krytykowane i negatywnie oceniane.

żłobek montessori

Na co kładzie nacisk metoda montessori?

Metoda Montessori kładzie nacisk na holistyczne podejście do potrzeb dziecka. Stara się za wszelką cenę pielęgnować indywidualność, a także rozbudzać chęć do poznawania otaczającego świata. Jest to możliwe za sprawą odpowiednio przygotowanego środowiska, wykwalifikowanego nauczyciela, ale również specjalnych zabawek i pomocy dydaktycznych.

Zamysł tej metody jest prosty. Według Montesori, każde dziecię jest wspaniałe i skrywa sobie potencjał do robienia wielkich rzeczy. Pedagogika Marii Montesori ma pomóc w wychowaniu kreatywnego i światłego człowieka, który nie boi się podążać samodzielnymi, niezależnymi ściekami.

Kim była Maria Montessori?

Maria Montessori urodziła się w 1870 roku we Włoszech. Jej ulubionymi przedmiotami były nauki ścisłe, z których już od najmłodszych lat zdobywała bardzo dobre stopnie. W wieku 16 lat rozpoczęła naukę w Instytucie Technicznym Regio Istituto Tecnino Leonadro da Vinci.

Mając 20 lat ukończyła szkołę zdobywając dyplomy z fizyki i matematykę. Montessori zdecydowała się na studia medyczne, co wówczas było bardzo odważnym krokiem, jako iż medycynę przypisywano jako naukę zarezerwowaną dla mężczyzn.

slime box

Kiedy powstała pierwsza szkoła Montessori?

Pierwsza szkoła Montessori została otworzona w 1997. Początkowo, pedagogika Marii Montessori była stosowana w edukacji osób niepełnosprawnych. Lekarka wyznawała zasadę, że dziecko powinno mieć dużą swobodę w wyborze tego, czego chce się uczyć i jakie aktualnie zadania wykonywać.

Dopiero w późniejszych latach jej innowacyjna metoda zaczęła być stosowana do nauki wszystkich dzieci. Montesori była zwolenniczką konstruktywnej krytyki nauki psychologii.

Uważała, że rozwój psychiczny dziecka jest ściśle powiązany z biologicznym, a co za tym idzie, istnieją okresy, w których dziecko przejawia szczególne zdolności do wykazywania swoich indywidualnych cech i umiejętności. roku w Rzymie.

Jej zasługi zostały docenione chociażby tym, że jej podobizna znalazła się na banknocie o nominale 1000 lirów. Metoda Montesori jest obecnie znana na całym świecie, a w ostatnich latach zdobywa duże uznanie w Polsce.

Jakie były założenia pedagogiki Marii Montessori?

Pedagogika Marii Montessori zakłada, że wszystkie dzieci są z natury ciekawe świata i chętne do nauki nowych rzeczy. Należy jednak stale pielęgnować tą ciekawość, a także sięgać po metody, które wzmocnią chęć stałego rozwijania swojej wiedzy i odkrywania nowych informacji.

Montessori słusznie uważała, że dzieci uczą się tego, co postrzegają jako ciekawe oraz interesujące. Dlatego metoda Montessori kładzie duży nacisk na indywidualizm, a także daje dzieciom dużą swobodę w wyborze kolejnych zajęć oraz poruszanych tematów.

dziecko do żłobka montessori

Dlaczego żłobek montessori jest tak wyjątkowy?

Oczywiście metoda Montesori nie może być przeniesiona na polskie realia jeden do jednego, ponieważ wciąż obowiązuje określony system dydaktyczny, a dzieci opuszczające szkołę muszą odznaczać się określoną wiedzą. Żłobek Montesori to doskonałe rozwiązanie proponowane rodzicom planującym kształcenie swojego dziecka w tym modelu.

Im wcześniej wdroży się ten system nauczania, tym lepiej dziecko będzie przystosowane do dalszej nauki. Nieodzownym elementem metody Montesori jest rozwój kreatywności i wyobraźni. Ten system dydaktyczny ma rozbudzić w dziecku umysł odkrywcy i przygotować do robienia wielkich i wartościowych rzeczy.

Jakie korzyści oferuje dziecku nauka w żłobku Montessori?

Żłobek Montessori, podobnie jak pokój Montessori jest przystosowany do potrzeb najmłodszych dzieci, a szczególny nacisk kładzie się tu na prawidłowe przygotowanie środowiska, w którym dziecko spędza czas oraz odpowiednie zabawy. Istnieją ścisłe zasady urządzania wnętrz z myślą o stosowaniu metody Montessori.

Środowisko ma rozbudzać ciekawość świata i pozwalać dziecku na samodzielnie odkrywanie nowych zabawek i przedmiotów. Jeśli chodzi o realne korzyści tej metody w żłobku, możemy wskazać:

  • Indywidualne podejście do potrzeb każdego dziecka,

  • Przemyślane środowisko ukierunkowane na odkrywanie świata,

  • Usprawniony rozwój małych dzieci i lepsze przygotowanie do dalszej nauki,

  • Rozwój społeczny od najmłodszych lat oferuje w przyszłości większą łatwość w nawiązywaniu nowych znajomości oraz pracy w grupie,

  • Zajęcia pobudzające wyobraźnię i kreatywne myślenie,

  • Przyswajanie wiedzy w formie angażujących zabaw i ciekawych zajęć przy użyciu pomocy dydaktycznych.

Już od najmłodszych lat warto oswajać dziecko z metodą Montessori, ponieważ istnieją badania, które potwierdzają, że ten system dydaktyczny korzystnie wpływa na rozwój dziecka, a jednocześnie dobrze przygotowuje do dalszego procesu kształcenia.

Jest to rozwiązanie adresowane do wszystkich rodziców, którym zależ na indywidualnym podejściu do twojego dziecka.

przedmioty w żłobku marii montessori

Czym różni się zwykły żłobek od żłobka Montessori?

Biorąc pod uwagę, że w metodzie Montesori duży nacisk kładzie się na indywidualne podejście do potrzeb każdego dziecka, jedną z różnic jest korzystny stosunek liczby opiekunów do liczby dzieci.

W placówkach bazujących na tej metodzie dąży się do tego, aby jeden opiekun miał pod sobą możliwie jak najmniejszą liczbę dzieci, tak, aby zaoferować im więcej czasu i realnie móc się skupić na potrzebach każdego z nich. Zgodnie z założeniami systemu pedagogiki Marii Montessori, na jednego opiekuna lub nauczyciela nie powinno przypadać więcej, aniżeli ósemka dzieci.

Różni się wygląd pomieszczeń, w którym dziecko spędza czas. Istnieją bardzo szczegółowe wytyczne, które pozwalają na zaaranżowanie wnętrza zgodnie z założeniami metody Montesori. Dotyczy to doboru kolorystyki, wystroju, a także ustawienia poszczególnych elementów.

Dzieci w wieku odpowiednim do żłobka

Metoda zakłada, że środowisko ma ogromny wpływ na rozwój dziecka i powinno być zaprojektowane w taki sposób, aby pielęgnować w dziecku duszę małego odkrywcy. Wchodząc do Montessori od razu można dostrzec ciekawie zagospodarowaną przestrzeń. Kolejną kwestią jest bardzo skrupulatny dobór zabawek, które sprawią, że podczas zabawy dzieci mogą się efektywnie uczyć.

małe dzieci do żłobka montessori

Jak wybrać dobry żłobek Montessori?

Metoda Montessori cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Świadczą o tym chociażby reklamy placówek, które oferują ten system dydaktyczny. Warto jednak zaważyć, że nie każda placówka faktycznie została zaprojektowana w zgodzie z tą metodą.

Dlatego też, warto bazować na opiniach innych rodziców, a także sprawdzić, czy żłobek Montessori może pochwalić się certyfikowanymi nauczycielami, którzy mogą skutecznie stosować tą metodę.

Aby przystosowanie dziecka do żłobka było prostsze, placówki proponują dni otwarte, a także stopniowo wdrażają dziecko w tok nauczania, tak, aby nie wiązało się to z przykrymi doświadczeniami.

Pedagogika Marii Montesori skupia się przede wszystkim na dzieciach w wieku przedszkolnym i szkolnym, dlatego też, żłobek Montesori nie jest niestety dostępny we wszystkich miastach. To wciąż pewna nowość, ale na szczęście liczba placówek stale rośnie. W jakim wieku można posłać dziecko do żłobka Montesori?

W takich placówkach uczy się przede wszystkim dzieci w wieku 1-3 lata. Oczywiście każdy żłobek może mieć swoje wytyczne względem wieku. Bardzo często, żłobek Montessori jest od razu łączony z przedszkolem, dzięki czemu, dziecko nie będzie musiało się przyzwyczajać do nowego miejsca po ukończeniu wieku potrzebnego do rozpoczęcia nauki w przedszkolu.

Ile kosztują zajęcia w żłobku Montessori?

Jeśli mielibyśmy wskazać minusy metody doktor Marii, są to na pewno koszty. Mniejsze grupy przypisane do jednego nauczyciela, odpowiedni wystrój wnętrza i dobór zabawek to czynniki, które sprawiają, że tego typu placówki muszą pokrywać znacznie większe koszty, aniżeli tradycyjne żłobki i przedszkola.

Dlatego też, rodzice wybierający żłobek Montessori muszą być przygotowani na to, że czesne w żłobku może kosztować nawet ponad 1000 – 1500 zł za miesiąc. Na koszty wpływa także lokalizacja oraz konkretny program nauczania. Biorąc jednak pod uwagę, jak dobrze żłobek Montessori stymuluje dalszy rozwój dzieci, jest to wartościowa inwestycja w przyszłość.

zabawki kreatywne w żłobku montessori

Wpływ żłobka Montessori na dalszy rozwój dziecka

Wybierając żłobek Montessori można zafundować swojemu dziecku naprawdę udany start, który zaprocentuje w przyszłości lepszymi wynikami w nauce, a przede wszystkim kreatywnym myśleniem oraz indywidualizmem.

Problemem wielu tradycyjnych szkół jest bardzo monotonny program, który zniechęca dzieci do nauki, a co gorsza, unicestwia poczucie ich niezależności, starając się wpasować wszystkie dzieci w te same ramy.

Tym czasem, każde dziecko jest inne – posiada inne aspiracje, zainteresowania, marzenia. Żłobek Marii Montesori od najmłodszych lat pozwala pielęgnować indywidualizm i stale podsycać płomień ciekawości świata.

Uczęszczając do żłobka, dziecko buduje wysokie poczucie własnej wartości, nabiera ważnych umiejętności społecznych i uczy się pracować w grupie, ma dużą swobodę w doborze zabaw oraz form nauki.

Rodzice mają także pewność, że dziecko przebywa w przyjaznym, bezpiecznym i twórczym środowisku, w którym każda zabawka i narzędzie dydaktyczne ma określoną funkcję i pozwala rozwijając samodzielne myślenie i zdolności manualne.

żłobek pedagogiki marii montessori

Czy każde dziecko może uczęszczać do żłobka Montessori?

Jak najbardziej, metoda ta jest odpowiednia dla każdego dziecka, także dotkniętego niepełnosprawnością. Warto pamiętać, że doktor Maria początkowo rozwijała swój autorski system właśnie podczas pracy z dziećmi niepełnosprawnymi.

Żłobek Montesori stara się wykorzystać indywidualne warunki i zdolności intelektualne dziecka, aby do maksimum wykorzystać jego potencjał. Montesori wierzyła, że każde dziecko jest wspaniałe i jedyne w swoim rodzaju i zgodzie z tym założeniem powinny funkcjonować wszystkie placówki Montesori.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl